کمال گرایی قسمت دوم

چطور کمال گرایی خود را در زندگی شما نشان می دهد؟

کمال گرایی می تواند خیلی واضح و یا خیلی نامحسوس باشد. برخی مواقع تشخیص آن سخت است چون ممکن است تمام قسمت های زندگی ما را تحت تاثیر قرار ندهد. به عبارت دیگر،  کمال گرایی شاید فقط در حوزه هایی از زندگی شما اتفاق بیفتد.

یک راه حل ساده برای بهتر متوجه شدن کمال گرایی، در نظر گرفتن سه بعد زیر است که توسط هویت و فلت (1991) شناسایی شده است:

کمال گرایی معطوف به خود: این انتظاراتی است که فرد برای خود قرار می دهد که کامل و بدون ایراد باشد. در این نوع کمال گرایی، استانداردهای بالا و غیر واقع بینانه که غیر قابل دستیابی هستند برای “خود” یا همان self خلق شده اند. در این نوع از کمال گرایی، شما تحت تاثیر اهداف خود هستید. انتقادگری بالایی از خود دارید. هر اشتباه کوچک و ایراد خود را متوجه و مرتبا در ذهن یادآوری می کنید و برای آنها خود را شدیدا به باد انتقاد می گیرید.

 

کمال گرایی معطوف به دیگران: در این بعد از کمال گرایی، شما انتظارات غیر واقع بینانه ای از دیگران دارید. یعنی شما توقع کمال از دیگران دارید و وقتی آنها به معیارهای شما دست نمی یابند، آنها را به باد انتقاد می گیرید و شدیدا سرزنش می کنید. شما  منتقد سر سخت دیگران و می توان گفت بسیار متوقع هستید. مرتبا احساس ناامیدی و خشم را تجربه می کنید، می دانید چرا؟ بله درست حدس زدید، چون دیگران نمی توانند به معیارهای دست نیافتنی شما برسند. 

کمال گرایی که جامعه یا دیگران برای شما تجویز کردند: 

 

در این بعد از کمال گرایی، شما باور دارید دیگران انتظارات بالا و غیرعادی از شما دارند و رسیدن به آنها برای شما تقریبا غیر ممکن است.

همانطور که می بینید بنظر میرسد کمال گرایی ترکیبی از استانداردها و انتقادگری بالاست. حالا هر دو آنها می تواند معطوف به خود فرد یا دیگران باشند. ممولا افراد ترکیبی از سه نوع کمال گرایی بالا را دارند. برای مثال، نگار می تواند توقع کامل بودن از خودش را داشته باشد و بیش از اندازه کار کند. او ممکن است از فرزند خود نیز توقع کمال را داشته باشد و همچنین والدین نگار نیز استانداردهای بالا و غیر واقع بینانه ای برای وی در نظر بگیرند.

از طرفی دیگر کمال گرایی می تواند بر حوزه های زیر اثر بگذارد:

حوزه­ی شغلی: شما بیش از اندازه کار می کنید و توقع موفقیت های بالای شغلی از جمله ترفیع، درآمد بالا، کارمند نمونه و غیره را دارید.

حوزه­ی والدینی: شما توقع دارید که با همسرتان بهترین والدین روی کره زمین باشید. از بچه های خود توقع کامل و بهترین بودن را دارید. شما می خواهید والد بودن همیشه راحت و با سرخوشی همراه باشد و دوست دارید بچه ها در هر کاری که می کنند موفق باشند.

شکل ظاهری، وزن و بدن: شما خیلی درگیر ظاهر خود هستید و همواره خود را براساس ظاهر خود قضاوت می کنید. شما هیچ وقت به اندازه کافی احساس لاغر یا چاق بودن، قد بلند بودن، خوش هیکل یا جذاب بودن را ندارید.

عملکرد تحصیلی: وقتی به مدرسه می رفتید، فقط  نمره 20 شما را راضی می کرد.  اگر هنوز در فضای آکادمیک هستید، باور دارید که موفقی آینده شما فقط به نمراتی که می گیرید بستگی دارد.

توانایی جسمی و ورزشی: فعالیت ورزشی چیزی نیست که شما برای حس خوب یا سالم بودن آن را دنبال کنید. شما می خواهید برنده میدان باشید! شما رقابت کننده هستید و فقط فقط بدنبال برنده شدن. خود را خیلی بیش از توانایی ­هایتان و اکثر افراد هم سن و سالتان تحت فشار قرار می دهید.

محیط فیزیکی اطراف شما: شما توقع دارید خانه و محیط کارتان تمیز، مرتب و خیلی منظم باشد. اگر اطراف شما یک مقدار بهم ربخته و نامرتب است شما نیز بهم می ریزید و نمی توانید حتی دقیقه ای از فکرش در بیایید.

زندگی عالی: شما نیاز دارید که زندگی تان، خانواده تان و خودتان نهایت کمال را داشته باشند و دنیای بیرون ببینند که شما چقدر عالی هستید. دلتان می خواهد عکس خانه­تان در مجله های سبک و دکور خانه چاپ شود. دلتان میخواد بچه­هایتان و همسرتان کامل و تمام باشند. بهترین همسر دنیا، خیلی رمانتیک….بهترین فرزندان، مهربانترین ها را داشته باشید!

 

حال سوال من از شما این است که آیا شما کمال گرایید؟

تست کمال گرایی به زودی در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.